بج سینه | لوح تقدیر | تندیس

تندیس برنجی

دو تندیس از زر برانگیخته
ز هر صورتی قالبی ریخته

تندیس درواقع هدیه و یادگاری ست ملموس و قابل‌دوام برای یک دستاورد خاص که نشان‌دهنده شایستگی فرد دریافت‌کننده است. تندیس‌ها اغلب برای رویدادهای ورزشی، همایش‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها اعطا می‌شوند. درواقع تندیس یک مجسمه است که در آن شخصیت‌های واقعی و کامل از شخصیت‌ها یا حیوانات یا اشکال دیگر با متریال‌های بادوام (مانند چوب، فلز یا سنگ) ساخته‌شده و در جایگاه عمومی قرار می‌گیرند. تندیس‌ها در رده هنرهای عمومی قرار می‌گیرند، هنر عمومی به‌عنوان یک حمایت مؤثر و مرسوم برای تفکر افراد، حوادث، مفاهیم و سایر واقعیت‌های مذهبی، تاریخی، اخلاقی یا معنوی است. بعضی از تندیس‌ها شهرتی مستقل از شخص یا مفهومی که آن‌ها نمایندگی می‌کنند دارند، همانند مجسمه آزادی آمریکا که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، دوران بزرگ مهاجرت را نشان می‌دهد، زمانی که ظاهر آن در افق به کشتی‌ها نشان می‌داد که مسافران تابه‌حال دنیای قدیم را پشت سر گذاشته‌اند و به‌زودی به سرزمین فرصت‌های نامحدود فرود خواهند آمد.

تولید تندیس برنجی در ایران

امروزه تندیس‌ها در کشور ما بیشتر جنبه تبلیغاتی  پیداکرده‌اند و شرکت‌های خصوصی و دولتی بزرگ نیز برای قدردانی از مشتریان و کارمندان خود در مناسبت‌های خاص برای تقدیر از افراد در یک ‏سمت شغلی و یا به دلیل کسب مقام و یا ارائه دستاوردی ارزنده، به آن‌ها تندیس اهدا می‌کنند. برای ساخت تندیس معمولاً از لوگو یا المان‌های مشخص شرکت‌ها یا جشنواره‌ها استفاده‌شده که با دیگر عناصر ترکیب‌شده و تندیس را به وجود می‌آورند.

تندیس‌ها دارای رنگ‌بندی و تنوع مختلف در جنس و حجم و متریال مورداستفاده، هستند، تندیس‌ها را می‌شود به دودسته فلزی و غیرفلزی تقسیم کرد، تندیس‌های حجمی فلزی را می‌توان از جنس برنز طلا و نقره تولید کرد. در ساخت تندیس می‌توان از متریال های غیرفلزی و سبک‌تر و ارزان‌تر هم مانندپلکسی، گلس، چوب، گچ، فایبر گلس و سنگ مرمر هم استفاده نمود.

اگر تندیس برنجی از متریال برنج یا فلز باشد می‌توان به‌صورت آبکاری استفاده کرد که ماندگاری بیشتری به تندیس می‌دهد. تندیس‌های برنجی را می‌توان به سه طیف رنگی به مشتری ارائه داد. آبکاری طلایی، آبکاری نقره‌ای و آبکاری برنزی یا مسی.

تندیس‌های غیرفلزی که بیشترین کاربرد را در عرصه تبلیغات و همایش‌ها دارد، تندیس پلکسی گلس هست، این نوع تندیس به خاطر سبک بودن و تنوع بسیار در تولید و داشتن رنگ‌بندی محبوبیت زیادی دارد. تندیس‌های پلکسی گلس با استفاده از لیزر به‌راحتی برش داده‌شده و به شکل و طرح موردنظر درمی‌آید. ما با در اختیار داشتن دستگاه لیز توان تولید انواع مختلفی از تندیس‌های پلکسی گلس و ارائه خدمات و به شرکت‌ها ونهادها به‌صورت فوری را دارا هستیم.

گروه تولیدی ایلیا تندیس‌های برنجی بسیاری برای همایش‌ها و رویدادهای فرهنگی هنری ورزشی تولید نموده که به برگزیدگان اهداشده است. این گروه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تندیس در ایران بوده که با تولید بالا و با کمترین زمان ممکن، توان تولید تندیس‌های متفاوت را دارد.

ما مفتخریم که با تولید تندیس‌های بسیاری برای بزرگداشت مفاخر بزرگ ایران گامی هرچند کوچک برای شناخت این بزرگان برداشته‌ایم. از آن جمله می‌توان به تندیس خوارزمی اشاره کرد. یکی دیگر از تندیس‌هایی که توسط این گروه تهیه‌شده است می‌توان به تندیس جشنواره فیلم فجر اشاره کرد. تندیس‌های بسیاری هم برای برنامه‌های تلویزیونی ساخته‌شده که یکی از آن‌ها تندیس برنامه خندوانه است که از اقبال بالایی هم برخوردار شد.

در این مجموعه مجسمه‌ها، نوع جدیدی به نام تندیس حجمی تولید می‌شود که این نوع تندیس‌های فلزی، مقاومت بیشتری نسبت به پلی‌استر داشته و مقاوم در برابر سرما، گرما و رطوبت هستند. این نوع تندیس‌ها را به‌شرط دارا بودن کیفیت مناسب، می‌توان در مراسم‌های مختلف و در تیراژهای مختلف تولید نمود.

گروه تولیدی ایلیا در حوزه تندیس سازی ده‌ها سال است که مشغول فعالیت حرفه‌ای و جزو برترین تولیدکنندگان تندیس در سطح کشور هست. ما در این مجموعه با بهره‌گیری از کارکنان حرفه‌ای درزمینه ساخت و تولید و طراحی تندیس گامی بلند برای رضایتمندی مشتریان عزیز برداشته‌ایم.

روش ساخت تندیس‌های حجمی

روش تولید تندیس‌های حجمی برنجی بستگی زیادی به تعداد سفارش و طرحی که مشتری تائید می‌کند دارد و طرح هرچقدر پیچیدگی داشته باشد روش تولید آن متفاوت می‌شود. در کل با استفاده از روش ریخته‌گری می‌توان تندیس‌های حجی را تولید نمود. ولی همین روش هم به دودسته تقسیم می‌شود، ریخته‌گری ماسه‌ای (سنتی) و ریخته‌گری دقیق (مومی گچی) که درروش دقیق، تمامی ریزه‌کاری‌های تندیس هم قابل‌اجرا هست.

طریقه سفارش تندیس برنجی :

روش اول:

در این روش مشتری طرح آماده یا اجرایی که از قبل داشته را به مجموعه تحویل می‌دهد و ما از نمونه کار قبلی قالب‌گیری کرده و تولید را شروع می‌کنیم با همان دقت و کیفیت نمونه ارسالی. در این روش سرعت تولید بالا رفته و احتیاجی به هزینه طراحی و نمونه‌سازی وجود ندارد. در بیشتر مواقع این روش با صلاح‌دید مشتری انجام می‌شود تا هزینه و زمان را مدیریت کنند.

روش دوم:

درروش دوم تولید تندیس حجمی، ابتدا طرح یا اتود اولیه‌ای از تندیس را کشیده و با همفکری با مشتری به یک طرح اولیه رسیده سپس با استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی، طرح اولیه به طرح سه‌بعدی تبدیل می‌شود. با این نرم‌افزار تمامی اشکالات طرح برطرف شده و به طرح اصلی کار میرسیم. بعدازاین مرحله با استفاده از متریال های مختلف، طرح نمونه‌سازی شده و بعد از تائید نهایی وارد مرحله تولید می‌شویم. در این روش زمان و هزینه اولیه کمی بالا بوده ولی در عوض تندیس منحصربه‌فردی تولید می‌شود.

محاسبه هزینه تندیس حجمی:

محاسبه قیمت تندیس حجمی بستگی زیادی به تعداد، زمان و طرح مورد تائید دارد و تا زمانی که مشتری طرح اولیه را تائید ننماید امکان قیمت دادن وجود ندارد. محاسبه قیمت به خاطر وزن تندیس تغییر بوده و حتماً باید نمونه‌سازی صورت بگیرد تا وزن دقیق تندیس مشخص شود و یا تندیسی مشابه طرح مشتری را دیده و به‌صورت حدودی قیمت اعلام شود.

نحوه ارتباط با مجموعه:

از طریق پیام رسانهای داخلی و خارجی طرح ارسال می‌شود و با در نظر گرفتن درخواست مشتری؛ طراحی؛ تعین قیمت و زمان تولید اعلام می‌گردد و یا به‌صورت حضوری چه در کارگاه و چه در دفتر امکان پاسخگویی وجود دارد.