بج سینه | لوح تقدیر | تندیس

ساخت مدال

تعریف مدال

مدال را می توان به عنوان قطعه فلزی گرد و پهن و کمی نازک که از سکه های مرسوم در جامعه بزرگتر از جنس فلز بوده و در قدیم به روش قلم زنی و حکاکی بر روی فلز ساخته و در مراسم ها و یا رویدادهای خاصی ،از برندگان و افتخار آوران علمی و یا هنر یا ورزشی تجلیل به عمل می آوردن  استفاده می شد.

معمولا از مدال به عنوان کادو یا هدیه و جایزه برای قدردانی و تشویق اشخاص خاص در رابطه با یک فعالیت علمی هنری ورزشی یا حتی اقدامات ارتشی اهدا می گردد.

در بعضی از مدالها به خاطر یادبود شخصی مانند مدال مسابقات تختی مدالها با نقش و طرح پهلوان تختی ساخته شده و به عنوان جایزه به گردن برندگان آن رویداد آویخته می شود.

در بعضی  موارد به خاطر بزرگ بودن و پر نقش نگار بودن مدال مجبور به تولید مدال های بزرگ می شویم که به ان مدالیون گفته که به صورت رو میزی و در داخل جعبه اهدا می شود بکار بردن اصطلاح مدالیون را برای گردن آویز صحیح و درست نمی باشد زیرا مدالیون بزگتر تر از مدال بوده و سنگینی زیادی دارد.

انواع مدال

مدال برنجی

به صورت کلی مدال ها را به دو صورت برنجی و غیر برنجی تقسیم می کنند

مدالهای برنجی که از جنس برنج بوده و از کیفیت و ظرافت بالایی برخوردا می باشند

در ساخت مدالهای برنجی با استفاده از روش اسید کاری تمامی نقش ها بر روی فلز حک شده و با استفاده از اسید بر روی فلز برنج منتقل می شود در این مدل از مدال ها تنامی ریزه کاری ها به طور کامل در امده و برای مرحله ابکاری اماده می شوند

در ساخت مدالهای برنجی با استفاده از ابکاری به سه رنگ طلایی نقره ای و مسی ابکاری انجام شده و با رتبه اول و رتبه دوم و رتبه سوم قابل تفکیک می باشد. یکی ازمحسنات مدال برنجی تولید تعداد محدود و سرعت اجرا در کمترین زمان ممکن است در ساخت مدال برنجی هیچ گونه محدودتی از بابت تعداد، طرح و سایز نداشته و توان تولید حتی در کمترین زمان را داشته ایم .

مدال های غیر برنجی

مدال های غیربرنجی را به خاطر انواع مختلف به چند دسته می توان تقسیم کرد

مدال های سربی ،مدال های زاماک (سرب خشک)مدال های غیر فلزی

مدال های سربی

مدالهای سربی را می توان به عنوان پر کاربردترین نوع مدال معرفی کرد به خاطر سنگین بودن و نرم بودن فلز سرب داخل قالب خوب شکل گرفته تا حدودی از ظرافت و کیفیت مطلوبی برخوردار می باشد نکته که در مورد مدالهای سربی قابل تامل است ضرر استفاده از فلز سرب می باشد که در تمام مطالعات پزشکی به این نکته اشاره شده ولی به خاطر ظاهر زیبا از این نوع مدال استفاده می شود . یکی دیگر از معایب مدال سربی زمان تولید میباشد زمان تولید مدال سربی در حداقل ترین زمان یک هفته تا ده روز کاری می باشد و تعداد نیز با حداقل ترین حالت 100 عدد می باشد

مدال های زاماک

 مدال های زاماک یا سرب خشک که از ترکیب روی و الومنیوم ساخته شده که کمترین میزان سرب را داشته و از لحاظ ظاهر همانند مدال های سربی بوده و کمی سبکتر و شکننده تر و به همین خاطر در رده پایین تری قرار داشته و کمتر مورد استفاده قرار

می گیرند.

سبک بودن این نوع مدال یکی از معایب ان بوده و بیشتر برای مصارف غیر ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدالهای پلکسی یا غیر فلزی

 ساخت مدال های غیر فلزی را با استفاده از متریال پلکسی و با استفاده از لیزر برش زده و بر روی پلکسی حک انجام میشود در بعضی موارد با استفاده از ورق های مولتی به مدال شکل و ظاهری فلزی میدهد در این نوع مدال با استفاده از ورقهای مولتی که دارای رنگ بندی طلایی و نقره ای و مسی رتبه مدال مشخص می شود. این مدال نیز به خاطر سبک بودن و شکل و ظاهر غیر فلزی کمتر مورد استفاده قرار میگیرد

گروه تولیدی ایلیا با توجه به سابقه و داشتن دستگاههای گریز از مرگز لیزر غیر فلزات و سی ان سی قادر به تولید انواع مختلف مدال چه به صورت فلزی برنجی یا سرب و زاماک و پلکسی را داشته و اماده ارائه خدمات به تمامی شرکت ها فدراسیون ها را داشته ایم .

مدال مسابقات تیراندازی یزد

مدال مسابقات تیراندازی یزد

مدال مسابقات تیراندازی یزد

بج سینه مات و براق